Dual Degree w SciencesPo!
Pisałyśmy w poprzednim poście o studiach na SciencePo oraz ścieżce dual degree (podwójny dyplom). Tym razem pokażemy, jak przy wykorzystaniu tej opcji zdobyć dyplom Berkeley (University of California Berkeley) lub Columbia (Columbia University New York). Jak wiesz studia w USA trwają 4 lata (licencjat) i jeśli nie otrzymasz stypendium, to mogą to być bardzo kosztowne 4 lata. Jest jednak ciekawa ścieżka, dzięki której amerykański dyplom może być Twój w dwa lata. Dodatkowym atutem tej opcji jest brak konieczności zdawania egzaminu SAT. Ten shortcut może być szczególnie atrakcyjny dla osób, które dość późno decydują się na wybór kierunku studiów, są zainteresowane studiowaniem w USA ale nie mają już możliwości, żeby przygotować się do egzaminu SAT. Jeśli jesteś taką właśnie osobą albo taki plan Ci się podoba, a jednocześnie Twoje zainteresowania idą w kierunku nauk ekonomicznych, politycznych i społecznych, to będzie to post dla Ciebie. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest konieczność pełnego sfinansowania dwóch lat pobytu w USA. Jak przejść taką drogę?
Jeśli podejmiesz studia w SciencesPo i wybierzesz opcję dual degree przez dwa pierwsze lata będziesz studiować we Francji na jednym z kampusów uczelni (Dijon, Le Havre, Menton, Nancy, Poitiers, Reims, Paris). Decyzję o wyborze możesz podjąć podczas składania aplikacji będąc już na studiach w SciencesPo. Z tego co wiemy, to lepiej zrobić to później, ponieważ zwiększasz w ten sposób szansę na studia na wybranym amerykańskim uniwersytecie. Wydaje nam się, że uczelniom trudniej jest rozdysponowywać miejsca z wieloletnim wyprzedzeniem, łatwiej natomiast z rocznym, dlatego też wybór ścieżki podwójnego dyplomu w trakcie studiów sprawia, że wszyscy aplikujący odnoszą w tym zakresie sukces. Wygląda zatem, że możesz przez dwa lata studiować nauki społeczne, ekonomiczne i polityczne w jednej z najlepszych szkół na świecie, zaś kolejne dwa lata studiować w Nowym Yorku na innej, również należącej do światowej czołówki uczelni. Zaletą jest brak egzaminu SAT oraz dwa dyplomy, jeden z SciencesPo a drugi w Columbia University New York. Wadą niestety jest konieczność opłacenia studiów w USA.
Jeśli wada jest tak duża, że sobie z nią finansowo nie poradzisz, zawsze możesz podjąć klasyczną ścieżkę studiów w SciencesPo (trzyletni licencjat), pierwsze dwa lata spędzić we Francji zaś trzeci rok w USA (lub jakimkolwiek, dowolnym kraju na świecie). W tym wariancie za pobyt w USA (lub jakimkolwiek dowolnym kraju na świecie) zapłacisz dokładnie takie same czesne, jak za studia we Francji. Różnica jest taka, że dostaniesz jeden dyplom ukończenia SciencesPo. Czyli nadal wielki sukces i dobry start do międzynarodowej kariery!
Jeśli dyplom amerykańskiej uczelni jest poza Twoim zasięgiem i musisz oglądać każdą złotówkę, to na pocieszenie przedstawiamy niespodziankę, czyli progi finansowe i wielkość czesnego dla studentów SciencesPo. Progi dotyczą studentów z UE. Annual Income Per Part, to łączna kwota dochodu Twoich rodziców (opiekunów) podzielona przez ilość „części”. Twoi opiekunowie mają tu wagę 1 części, zaś Ty i Twoje rodzeństwo po 0,5 części. Jeśli masz dwoje rodziców oraz brata lub siostrę, to ilość „części” wyniesie 1 (mama) plus 1 (tata) plus 0,5 (Ty) plus 0,5 (Twój brat lub siostra). Otrzymujesz zatem 3 części, czyli łączny dochód Twoich rodziców (opiekunów) musisz podzielić przez trzy. Wtedy sprawdzisz, w jakim progu czesnego się znajdziesz. Biorąc pod uwagę średni dochód w Polsce oraz średnią dzietność prawdopodobnie nie zapłacisz czesnego za studia w SciencesPo, czyli jednej z najlepszych uczelni na świecie, a ostatni rok studiów spędzisz na wymianie na jednym z wybranych przez Ciebie uniwersytetów. Wybór jest praktycznie nieograniczony. World is a limit!
Sprawdź czesne na Berkeley, Columbii lub innym dowolnym uniwersytecie na świecie współpracującym z SciencesPo. Takie czesne zapłacisz, jeśli podejmiesz studia w SciencesPo, a ostatni rok studiów postanowisz spędzić za granicą, w tym wypadku za granicą Francji!