Zaprojektuj swoją przyszłość!

Ten post powstał na specjalne zamówienie. Jeśli chcesz tak jak nasza koleżanka studiować architekturę za granicą, to poniższe informacje mogą być przydatne. Aby podjąć studia na zagranicznej uczelni będziesz potrzebować interesującego portfolio, personal statement oraz przejść przez rozmowę kwalifikacyjną (interview). Ważne będą również osiągnięcia ze szkoły średniej. Największą jednak uwagę przyciągnie Twoje portfolio. Warto w tym miejscu pomyśleć o stworzeniu własnej strony internetowej ze swoimi pracami oraz artykułami poświęconymi architekturze, komentarzami dotyczącymi otaczającej przestrzeni. Koniecznie sprawdź, jakie wymagania ma w tym zakresie wybrana przez Ciebie uczelnia oraz co na ten temat mówią studenci i absolwenci. Internet jest bardzo bogatym źródłem wiedzy w tym zakresie. Swoje internetowe BIO przygotuj od razu w języku angielskim. W większości przypadków będzie on językiem wykładowym. Jego znajomość musisz potwierdzić egzaminem TOEFL, IELTS lub innym akceptowanym przez wybraną uczelnię. Jeśli wybierzesz studia w USA musisz dodatkowo zdać egzamin SAT. W przypadku uczelni w UE i UK egzamin ten nie będzie potrzebny. Zwróć uwagę na specjalizacje. Współcześnie architektura to pewnego rodzaju spektrum, na którym znajduje się planowanie przestrzeni miejskich, projektowanie przestrzeni komercyjnych, projektowanie wnętrz, konserwacja czy architektura krajobrazu. Zastanów się, co w projektowaniu interesuje Ciebie. Czy jest to projektowanie wnętrz, przedmiotów użytkowych, przestrzeni publicznych czy może komunikacji reklamowej? Na etapie przygotowań warto poznać programy komputerowe do prac projektowych oraz wizualizacji przestrzennych. Podejmij również własne studia nad historią sztuki, architektury i designu. Warto się zainteresować tym, jak świat urządzał swoją przestrzeń historycznie oraz jak robi to współcześnie.

Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się o praktyki w studiu projektowym, agencji reklamowej lub u producenta wyposażenia wnętrz. Taka praktyka wzbogaci Twoje portfolio oraz pokaże Twoje zaangażowanie i zainteresowanie. Dobrze jest pokazać, że masz plan i go realizujesz. Biuro projektowe, które w okresie wakacyjnym skorzysta z Twoich umiejętności parzenia kawy i robienia kserokopii, dostarczy Ci ogromnej wiedzy, technicznego języka, znajomości procedur i struktur, w ramach których funkcjonuje.

Zwracamy w tym miejscu uwagę na to, że polscy architekci mają międzynarodowe sukcesy a w kraju, który przechodzi intensywną modernizację przestrzenną, powstają co chwilę bardzo ciekawe, nowatorskie projekty. Zachęcając do podjęcia studiów za granicą zwracamy uwagę na potencjał i możliwości, jakie oferuje Polska. Bacznym obserwatorem tych zmian jest reportażysta i fotograf Filip Springer. Warto sięgnąć do jego książek, w których malowniczo przedstawia otaczającą nas rzeczywistość przestrzenną. Polskie biura projektowe zdobywają międzynarodowe uznanie a powstające w Polsce projekty co roku nagradzane są na światowych festiwalach i konkursach architektonicznych.

Studia architektoniczne (licencjat/bachelor) trwają zazwyczaj 4 lub 5 lat i są uznawane za bardzo wymagające. Ale jak to mówią, kto nie cierpi ten nie pije szampana! Bez problemu znajdziesz uczelnie, na których możesz studiować po angielsku. Sprawdź co piszemy o specyfice studiowania w poszczególnych krajach. Ogólne zasady będą miały zastosowanie również do studiów na wydziałach projektowania, designu i architektury. Przykładowo, jeśli masz ograniczony budżet, to sprawdź jak wygląda specyfika studiowania i możliwość uzyskania dofinansowania w Danii. W procesie aplikacyjnym będziesz potrzebować: list motywacyjny (personal statement), dobre oceny z liceum (przeczytaj post Matura się nie liczy! Licz na oceny!), test potwierdzający znajomość angielskiego (poziom C1 lub C2, czasami wystarczy matura z rozszerzonym angielskim), ciekawe portfolio, rozmowę kwalifikacyjną oraz listy referencyjne. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane lub przetłumaczone na język angielski (jeśli będzie to język wykładowy). Jeżeli Twoje portfolio zainteresuje komisję kwalifikacyjną dostaniesz zaproszenie na interview. Rozmowa taka może zostać przeprowadzona telefonicznie, przez internet lub F2F. W personal statement musisz pokazać swoją kreatywność oraz drogę do celu, czyli zajęcia pozalekcyjne, zainteresowania i aktywności, które podejmujesz w szkole średniej. Warto jest zapunktować w konkursach przedmiotowych i kierunkowych. Ważne będą Twoje doświadczenia i działania kreatywne, projektowe, związane z rysunkiem, fotografią, designem, malarstwem, modelowaniem czy grafiką komputerową. Zorganizowanie wystawy swoich prac w szkole, to jest dodatkowy punkt w personal statement. Ciekawe informacje dotyczące procesu aplikacyjnego oraz samych studiów w UK znajdziesz na stronie sp.edu.pl. W menu wybierz zakładkę „kierunki”, a w wyszukiwarce, którą wywołasz wyborem zakładki wpisz „architektura”. Jeśli chcesz poznać opinie polskich studentów o uczelniach architektonicznych za granicą, to warto sprawdzić portal architekturaibiznes.pl/architektura/kategoria/studia_za_granica. Warto poprzeglądać strony internetowe wybranych uczelni i sprawdzić ich wymagania. Ciekawym wstępem do wyboru mogą być prezentowane przez nas rankingi oraz agregat uczelni bachelorstudies.pl.

P.S. Jeśli interesujesz się architekturą, to zapewne wiesz, kto jest autorem projektu przedstawionego w ilustracji posta. Jeśli nie, to zachęcamy do zapoznania się z pracami pochodzącej z Iranu, wybitnej brytyjskiej architekt Zahy Hadid. W ramach pracy domowej znajdź prezentowany przez nas budynek oraz miejsce, w którym został wybudowany. Zaha Hadid jest światowej sławy przedstawicielką dekonstruktywizmu. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła Nagrodę Pritzkera. Uhonorowana została również Nagrodą Miesa van der Rohe oraz dwukrotnie Nagrodą Stirlinga.

Według autorskiego zestawienia wykładowców mających międzynarodowe doświadczenie, czyli Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, najlepsze uczelnie architektoniczne to: Faculteit Bouwkunde (TU Delft), Bartlett School of Architecture (University College of London), Architectural Association School of Architecture (Londyn), Strelka Institute (Moskwa), CANactions (Kijów), Centre for Alternative Technology (Powys) Center for Urban & Real Estate Management (Universität Zürich).

Według rankingu QS z 2020 roku najlepsze uczelnie prezentują się następująco:

1. University College London (UCL)

2. Massachusetts Institute of Technology (MIT)

3. Delft University of Technology

4. ETH Zurych

5. Uniwersytet Harwardzki

6. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

7. Uniwersytet Cambridge

8. Narodowy Uniwersytet w Singapurze

9. Manchester School of Architecture

10. Uniwersytet Tsinghua

11. Politechnika w Mediolanie

12. École Polytechnique fédérale de Lausanne

13. Uniwersytet w Hongkongu

14. Uniwersytet Columbia

15. University of Sydney

16. University of California, Los Angeles

17. University of Melbourne